понеділок, 10 квітня 2017 р.

Експедиції-2017: березень

Потроху розпочинаю польові експедиційні дослідження. Цієї весни вже зробив 10 невеликих виїздів у природу, однак, на жаль, зараз маю дуже мало вільного часу для детального опису усіх цих поїздок, як це було з деякими минулорічними експедиціями. Тому, думаю, буду публікувати у блозі невеликий такий собі "дайджест" своїх польових екскурсій, здіснених протягом одного окремо взятого місяця.

Розпочав польовий сезон 23-го березня невеликою екскурсією в околицях с. Дівички Переяслав-Хмельницького району Київської області. Відомості про загальну характеристику рослинного покриву цієї території подані у минулорічних повідомленнях (див. посилання нижче), тому дуже стисло: у ліщинниках та дубово-соснових лісах рясно квітував ряст проміжний (Corydalis intermedia (L.) Merat), починала квітувати медунка темна (Pulmonaria obscura Dumort.), можна було зустріти перші особини рясту порожнистого (Corydalis cava (L.) Schweigg. & Koerte) з квітками. Ну й, звісно, масово квітували у цей час ліщина звичайна (Corylus avellana L.) та осика (Populus tremula L.), а в одному місці на узліссі - клен цукровий (Acer saccharinum L.).
Ряст проміжний
Ряст проміжний
Перші квітуючі особини рясту порожнистого
Медунка темна
Одна з перших квітуючих рослин медунки темної
Масове квітування ліщини звичайної
Чоловіче суцвіття осики
Гілочка клена цукрового з квітками
На болотах та біля каналів нічого надто цікавого не було: квітувала лише вільха клейка (Alnus glutinosa (L.) Gaertn.), у традиційних пухнастих бутонах - верба попеляста (Salix cinerea L.). В одному місці на підвищенні серед осокових та очеретяних боліт знайдено невеликий за площею гай з сосни лісової (Pinus sylvestris L.).
Сосна лісова
Цікавою навіть навесні є й рослинність пісків. Потроху розпочинала квітувати верба гостролиста (Salix acutifolia Willd.), яка тут є досить поширеною рослиною. Де-не-де можна було знайти квітуючі особини веснянки весняної (Erophila verna (L.) Besser) та зірочок (очевидно, все ж низьких - Gagea pusilla (F.W. Schmidt) Sweet).
Чоловічі суцвіття верби гостролистої

Зірочки низькі (?)
 А ось відразу за військовою частиною у штучних насадженнях сосни я випадково натрапив на численну популяцію рясту ущільненого (Corydalis solida (L.) Clairv.), хоча раніше був переконаний, що цей вид в околицях Дівичок зовсім не росте. Квітування цієї рослини теж розпочалося досить інтенсивно.
Ряст ущільнений
Майже аналогічним маршрутом я пройшов у третій екскурсійний день (28 березня), помітно його розширивши. Тому спочатку просто додам ще декілька світлин.
Зірочки низькі (?)
Піщане узлісся - біотоп, у якому зростають зірочки низькі
Цього разу я зміг дійти до пішохідного мосту на річці Карань за самим селом Дівички. Біля цього мосту знаходиться велике озеро.
Досить своєрідними є ліси, розташовані поблизу р. Карань у напрямку села Гречаників. В одному місці, наприклад, на зниженні знайшов великий березовий ліс, в якому можна спостерігати щитницю картузійську (Dryopteris carthusiana (Vill.) H.P. Fuchs). На ділянках з домінуванням сосни лісової спорадично трапляються розетки молодила руського (Sempervivum ruthenicum Schnittsp. & C.B. Lehm.), нерідко значними плямами росте один з найпоширеніших наших видів мохоподібних - плевроцій Шребера (Pleurozium schreberi (Brid.) Mitt.).
Ділянка з домінуванням плевроцію Шребера
Плевроцій Шребера
Молодило руське
Щитниця картузійська
Цікавими є й вільхові та вербові болота, розташовані поруч з військовим містечком. Високим рівнем флористичного різноманіття вони не відзначаються, хоча періодично і у них можна знайти щось цікаве. Наприклад, маловідомий їстівний гриб під назвою саркосцифа. Чимало тут росте й різних видів мохоподібних.
Саркосцифа
На осиках, а часом і на вербі білій (Salix alba L.) біля цих боліт можна спостерігати напівпаразитну рослину омелу білу (Viscum album L.).
Доросла рослина омели білої з цьогорічними невиразними жовтими квітками та минулорічними плодами
Молода особина омели білої на стовбурі осики
Другу екскурсію я здійснив 24-го березня теж в околицях Дівичок, на цей раз дійшовши вздовж дороги від військмістечка до села до дорожнього мосту на р. Карань та дослідивши розташовані обабіч річки ділянки ліщинників, соснових і частково грабово-дубово-соснових лісів. У ліщинниках біля Карані у великій кількості росте ряст порожнистий, який тоді тільки починав квітувати (одна з найчисельніших популяцій цього виду на Лівобережжі), спорадично трапляється тут і ряст проміжний. Обидва ці види у Лівобережному Лісостепу є нечисленними і потребують охорони. Біля лісництва можна знайти й анемону жовтецеву (Anemone ranunculoides L.), яка в околицях Дівичок є вкрай рідкісною. Вона поки не квітує, але вже з бутонами. У соснових лісах бачив також щитниці картузійську та чоловічу (Dryopteris filix-mas (L.) Schott), зірочник середній (Stellaria media (L.) Cirillo), чистотіл великий (Chelidonium majus L.), герань Роберта (Geranium robertianum L.).
Ряст порожнистий
Зірочник середній
Анемона жовтецева

Поруч з конторою Стовп'язького лісництва можна побачити й декілька дерев ялини звичайної (Picea abies (L.) Karts.) - мабуть, підсаджених до соснових культур лісниками.
Ялина звичайна
Гілочка ялини звичайної

Гадюки та вужі біля Карані - зовсім не рідкість, тому варто бути уважним та обережним. Взагалі фауна околиць села Дівички також дуже багата, у лісах за цей період зустрів козуль та зайців; серед птахів - дятла великого строкатого та малого, синицю велику, крука, припутня, сойку, дроздів чорного та співочого, вівсянку звичайну, зяблика; біля каналів - крижня та чайку-чибіса.
Гадюка на узліссі соснового лісу

Після трьох експедиційних днів у Дівичках вирушив до Зміївського району Харківської області, де 30 березня зміг дослідити ранньовесняну флору листяного і почасти мішаного лісу біля села Першотравневого (поруч з залізничною платформою "Спасів Скит"). У цьому місці я був уперше, хоча улітку минулого року детально вивчав флору і рослинність лісів, розташованих трохи південніше, біля сел Безпалівки, Клименівки та Новоберецького. На жаль, погода була не з приємних - рано вранці пройшов рясний дощ, але дещо цікаве також вдалося побачити. Детально оглянув ліс біля дороги Харків-Первомайський поблизу Першотравневого - це типова для Харківщини кленово-липова діброва з домінуванням зірочника лісового (Stellaria holostea L.) та яглиці звичайної (Aegopodium podagraria L.), трапляються і невеликі ділянки із співдомінуванням дуба та сосни - насадження останньої, очевидно, мають антропогенний характер.
Яглиця звичайна
Серед ранньовесняних ефемероїдів у даному масиві у великій кількості ростуть проліска сибірська (Scilla siberica Haw.), ряст ущільнений, анемона жовтецева, пшінка весняна (Ficaria verna Huds.), зірочки жовті (Gagea lutea (L.) Ker Gawl.) та малі (G. minima (L.) Ker Gawl.). Нерідко зустрічаються медунка темна, копитняк європейський (Asarum europaeum L.), фіалка запашна (Viola odorata L.) та адокса мускусна (Adoxa moschatellina L.). В одному місці на пагорбах знайшов зірочки низькі та осоку кореневищну (Carex rhizina Blytt ex Lindb.).
Ділянка зі значною участю у травостої проліски сибірської
Осока кореневищна
Ряст ущільнений
Анемона жовтецева
Зірочки низькі
Пшінка весняна
Медунка темна
31 березня досліджував ранньовесняну флору околиць смт Кегичівки Харківської області. З огляду на те, що лісів у цьому місці немає, лісові ефемероїди тут трапляються надзвичайно рідко. Ряст ущільнений та пшінка весняна у значній кількості ростуть тільки у лісосмузі та чагарникових насадженнях поблизу школи у самому селищі, у цьому ж місці вже давно спостерігаю численні популяції анемони жовтецевої та тюльпану дібровного (Tulipa sylvestris L. s.l.; =T. quercetorum Klokov & Zoz - включено до "Червоної книги України"), які, що приємно, потроху збільшують свою чисельність.
Тюльпан дібровний
Пшінка весняна
Серед степових ефемероїдів досить звичайним видом у самій Кегичівці є зірочки низькі; вони трапляються майже повсюдно на ділянках остепнених лук, навіть у місцях регулярного випасу худоби. Адоніс волзький, який раніше неодноразово знаходився навіть у самому селищі, тепер тут цілком зник.
Зірочки низькі
Біотоп, у якому зростають зірочки низькі
Крім природних ценозів у межах самого селища, мав змогу дослідити балки в урочищі "Старий Богдан", розташованому на південний схід від Кегичівки у напрямку с. Бесарабівки. Крім зірочок низьких, що й тут є численними, на вирівняних ділянках зрідка трапляються зірочки червонясті (Gagea erubescens (Besser) Schult. & Schult. f.). Ще тут росте фіалка двозначна (Viola ambigua Waldst. & Kit.), яка також починає квітувати. Біля заростей очерету невеликими групами поширена мати-й-мачуха звичайна (Tussilago farfara L.).
Загальний вигляд урочища "Старий Богдан"
Зірочки червонясті
Фіалка двозначна

Дивіться також попередні повідомлення цієї рубрики:
Експедиції-2016: Дівички (17-18 квітня)
Експедиції-2016: Київ, ДВРЗ - Биківня (22 квітня)
Експедиції-2016: Київ, парк Дружби Народів (28 квітня)
Експедиції-2016: Корчі - Мотовилівка (29 квітня)
Експедиції-2016: Дівички - Ковалин (30 квітня, 2-3 травня)
Експедиції-2016: Гречаники - Веселе - Дівички (6 травня)
Експедиції-2016: Панфили - Яготин (7 травня)
Експедиції-2016: Русанів (13 травня)
Експедиції-2016: Вербки (27 травня)
Експедиції-2016: Маховик - Попівка (28 травня)
Експедиції-2016: Слободо-Петрівка (5 червня)

Немає коментарів:

Дописати коментар